Participants

Last name First name Institution
Aerts Patrick Netherlands National Computing Facilities Foundation - Ministry Delegate
Alessandrini Victor IDRIS - CNRS
Aloisio Giovanni Universita di Lecce
Balint Lajos HUNGARNET - NIIF
Barreira Gaspar LIP - Purtugal Ministry Delegate
Bassini Sanzio CINECA
Baxevanidis Kyriakos European Commission
Beco Stefano Datamat S.p.A.
Beltrame Francesco Universita di Genova e MIUR Italian Ministry Delegate
Bertrand Daniel IIHE Brussels
Bird Ian CERN
Blatecky Alan UCSD-SDSC
Bonac Marko ARNES Slovenia - Ministry Delegate
Bos Kors Grid Forum Netherlands
Bubak Marian ACC CYFRONET AGH
Campolargo Mario European Commission
Carstoiu Dorin Romania Ministry Delegate
Castelo Victor RedIRIS
Cecchi Maurizio Telecom Italia
Coghlan Brian Trinity College Dublin
Cosoli Claudia Engineering Ingegneria Informatica
Crawford Deborah National Science Foundation - U.S. Delegate
Criscuoli Luciano MIUR Director General
Danieli Giovanna  
Davies Dai DANTE Ltd
De Peppe Raffaele TIM S.p.A
Dormoy Jean-Luc LIST CZA
Dudler Andreas Swiss National Research Network
Dunlop Alistair OMII consultant
Fiorenzo Nicola Albatel
Fonti Gioacchino MIUR
Gagliardi Fabrizio CERN
Gallino Davide The Italian regulator for tlc and audiovisual
Geddes Neil PPARC
Ghiselli Antonia INFN - CNAF
Giunchiglia Enrico Universita di Genova
Gruntorad Jan CESNET, z.s.p.o. - Czech Ministry Delegate
Guzman Julio Spanish Ministry of Science and Technology Delegate
Hanak Peter Research and Technology Division, Hungarian Min. of Education Delegate
Hey Tony Engineering and Physical Sciences Research Council - UK Ministry Delegate
Hirsh Richard Science Foundation Ireland - Irish Ministry Delegate
Iarocci Enzo INFN President
Jarvinen Jari CSC - Scientific Computing Ltd. - Finnish Ministry Delegate
Karayannis Fotis GRNET - Greek Ministry Delegate
Kaufmann Peter DFN-Verein
Kongshaug Petter UNINETT
Krahl Ruediger DLR e.V.
Kunze Marcel Forschungszentrum Karlsruhe
Kusznir Aleksander ACC CYFRONET AGH
Lemke Max European Commission
Lombardo Saverio ICAR- Department of Palermo
Maglaris Vasilis GRNET -Greek Ministry Delegate
Manieri Andrea Engineering Ingegneria Informatica s.p.a.
Marco Jesus CSIC
Mascioli Aldo MIUR
Masoni Alberto INFN Cagliari
Mazzucato Mirco INFN Padova e MIUR - Italian Ministry Delegate
Messina Paul Argonne National Laboratory
Meyer Norbert Poznan Supercomputing and Networking Center
Migliori Silvio ENEA
Miura Kenichi National Institute of Informatics Japan
Munther Reijo National Technology Agency - Finland
Murli Almerico Universita di Napoli
Niezgodka Marek Warsaw University - Poland Ministry Delegate
Pardi Silvio Universita degli Studi di Napoli -Federico II
Parsons Mark EPCC-NeSC
Quintiliani Andrea ENEA
Rodriguez-Rosello Luis European Commission
Rossi Federico DATAMAT S.p.A.
Ruggieri Federico INFN - CNAF
Ruiz Luis E. Spanish Ministry of Science and Technology Delegate
Saguez Christian ECOLE CENTRALE PARIS
Salvadori Elio Universita degli Studi di Trento
Sanchez Papaspiliou Jorge Andres GRNET - Greek Ministry Delegate
Saracco Lorenza European Commission - DG Research, Unit B-4
Schampers Debora HP
Schlie-Roosen Frank Bundesministerium für Bildung und Forschung Delegate
Scott Mary Anne U. S. Department of Energy Delegate
Sheedy Tom International R and D Enterprise Ireland - Ministry Delegate
Sipostova Daniela Slovakia Ministry Delegate
Slaidins Ilmars Riga Technical University - Latvia Ministry Delegate
Stromsheim Jan Peter Norway
Sultana Robert University of Malta - Ministry Delegate
Talia Domenico Universita della Calabria
Telksnys Laimutis Institute of Mathematics and Informatics - Lithuanian Ministry Delegate
Terribile Michela Confcommercio
Thomas Dominique CGG
Vandromme Dany RENATER-DANTE
Veiga Pedro FCCN
von Voigt Gabriele RRZN-Universitaet Hannover
Vukovic Azemina BIHARNETS
Windmueller Jan P. Danish Ministry of Science, Technology and Innovation Delegate
Wray Francis EPCC
Ynnerman Anders Swedish National Infrastructure for Computing
Zebec Branko IZUM Institute Slovenia - Ministry Delegate